Ми всі “Работаем в криптовалюте”, проте чи задумувались ви про те, як саме працює технологія, завдяки якій ми з вами можемо це робити? У цій статті ми розберемо основні аспекти технології блокчейн та глибше зрозуміємо її суть.
- Визанчення
- Історія виникнення
- При чому тут крипта? 3.1 Сатоші Накамото 3.2 Схема підтвердження транзакцій в крипті і чому її неможливо обманути
- Блокчейн не в крипті
- Висновок
1. Визначення
Вікіпедія нам говорить що блокчейн — це розподілена база даних, що зберігає впорядкований ланцюжок записів (так званих блоків), що постійно довшає. Кожен блок містить часову позначку, хеш попереднього блоку та дані транзакцій. Якщо коротко то хеш попереднього блоку це його унікальне ім’я. Інших, потенційно незрозумілих слів в визначенні немає, воно досить просте навіть для людини поза індустрією.
2. Історія виникнення технології
Уперше технологія схожа на блокчейн була описана у 1991 році. Двоє американських вчених, Скотт Сторнетта та Стюарт Габер, опублікували працю, в якій описали технологію, за допомогою якої можна було отримувати інформацію про час створення та модифікації електронного документа. Тобто це банальний запис історії дій з документом та організація отримання та зберігання цих даних, які, як виявляється, поклали початок всій індустрії.
Не дивлячись на інноваційність їх технології, вона все одно мала багато недоліків — була недостатньо безпечна, централізована, повільно оброблювала дані і потребувала багато ресурсів для забезпечення своєї життєдіяльності.
Було запропоновано покращення до існуючої системи:
- Замість надсилання усього документу на сервер, надсилалося лише його хеш-значення. Тобто оброблявся не весь документ, а лише його унікальний хеш, який містив достатньо інформації, потрібної для опрацювання того чи іншого документу.
- Другим покращенням було запровадження цифрового підпису. Проте залишалася проблема, коли сервер міг видавати невірні часові мітки, для її вирішення було надано два способи. Перший полягав у використанні централізованого серверу, який би створював часові мітки таким чином, що значно ускладнювало процес створення недостовірних. Друге рішення пропонувало розділити процес підтвердження достовірності між іншими користувачами. І використання саме цього, другого, рішення ми можемо бачити в більшості продуктів на основі блокчейн технологій, якими ми користуємося.
3. При чому тут крипта?
Другим, а на даний момент — основним проривним кроком у розвитку блокчейн технологій стала розробка одною або групою осіб під псевдонімом Сатоші Накамото блокчейн системи для Bitcoin. Як ми зараз бачимо — технологія стала проривною та породила індустрію, капіталізація якої станом на 20 січня 2022 -1.97 трлн$.
3.1 Схема підтвердження транзакцій в крипті і чому її неможливо обманути
Тут можна багато писати і кидатись термінами, проте для загального розуміння того, як надсилаються транзакції достатньо цієї вельми просто схеми:
Існує такий термін як подвійне витрачання і, в теорії, його можна вважати одним з недоліків блокчейн систем, проте давайте спершу розберемося що це взагалі таке. Якщо контролювати понад 50 % сумарної обчислювальної потужності мережі, то існує теоретична можливість при будь-якому порозі підтверджень одні і ті ж біткоїни передати два рази різним одержувачам — одна з транзакцій буде публічною і буде підтверджуватися в загальному порядку, а друга не буде афішуватися, її підтвердження відбуватиметься блоками прихованої паралельної гілки. Лише через деякий час мережа отримає відомості про другу транзакцію, вона стане підтвердженою, а перша втратить підтвердження і буде ігноруватися. В результаті не відбудеться подвоєння біткоїнів, але зміниться їхній поточний власник, при цьому перший отримувач втратить біткоїни без будь-яких компенсацій. Тобто систему, навіть в такому випадку, неможливо обманути, просто можна зробити збій в її роботі. Але тоді стане потрібним перерахунок хешу не лише зміненого блоку, а й усіх наступних. Фактично, для такої операції буде потрібна потужність не менша за ту, яка була використана для створення зміненого і наступних блоків (тобто всієї поточної потужності), що робить таку можливість вкрай малоймовірною і нерентабельною, саме тому подвійне витрачання біткоїнів на практиці ніколи не було зафіксовано.
4) Блокчейн не в крипті
Звісно, основною сферою використання блокчейн-технологій досі залишається криптовалюта, але є ще багато сфер де ці технології можуть використовуватись, навіть не всі з яких стосуються фінансів
- Багато організацій із сфери охорони здоров’я вже використовують блокчейн для збереження даних своїх пацієнтів та записів у їх медичних книжках. Дані можуть бути зашифровані з використанням публічних та приватних ключів, таким чином тільки деякі користувачі зможуть переглядати записи про відповідного пацієнта, а за потреби ділитися своїм приватним ключем з особами, яким має бути доступна приватна інформація пацієнта.
- Дуже доцільним є використання блокчейну для фіксації прав власності особи над певним майном. По-перше питання безпеки за збереження усіх даних в цьому випадку є дуже важливим, оскільки при їх втраті особа не зможе довести своє право власності над певним об’єктом, або процес відновлення прав буде дуже трудомістким. Також, як було зазначено раніше, блокчейн гарантує незмінність усіх записів, зроблених з початку функціювання мережі. Тому зловмисники, що захочуть шахрайськими методами заволодіти чужим майном не матимуть змоги це зробити.
- Питання чесних виборів є актуальним вже багато століть. Підкуп виборців, учасників виборчих комісій, підробка бюлетенів та інші протизаконні дії призводять до виникнення багатьох конфліктів та зросту недовіри до виборчої системи. Використання блокчейну для проведення виборів унеможливить будь-які види підкупів, оскільки підрахування голосів проходить автоматично. В сфері держаного управління дуже широко, зручно і майже утопічно можуть використовуватись технології DAO(Decentralized Autonomous Organizations), які звісно теж побудовані на блокчейні. Ідею DAO як інструменту державного управління неможливо повністю охопити в рамках цієї статті, проте найактуальніше і найпростіше це буде пояснити на прикладі Governance-токенів, де тримаючи їх ви можете приймати рішення в рамках того чи іншого проекту. А детальніше ми поговоримо про DAO в одній з наступних статей.
- Різні випадки потенційного використання блокчейну у мультидоменних операціях обговорюються у військових спільнотах. У цьому контексті блокчейн визначають як цифрову інформаційну систему для передачі даних у зашифрованому розподіленому форматі на полі бою в різних доменах для додаткового шифрування даних
Висновок
З плином часу технологія блокчейн проникає у нові сфери діяльності, висвітлюючи свої переваги на фоні з іншими. Найпоширенішим її застосуванням до цих пір є ведення обліку криптовалютних активів. Багато державних та комерційних організацій вже розпочали тестувати або запроваджувати елементи блокчейну у своїх потребах. Блокчейн завойовує нових фанатів своїми перевагами у порівнянні з іншими технологіями.
Індустрія розвивається і росте, а ми з вами — саме ті, хто рухає її вперед.
Smart trade